Házastársi közös vagyon megosztása
Hogyan rendezze a közös vagyont?
A házasság felbontása vagy az életközösség megszűnése után a házastársi közös vagyon megosztásának kérdése gyakran komoly kihívást jelenthet a felek számára. Sok esetben az érzelmi terhek és a jogi bonyodalmak megnehezítik a közös vagyon igazságos felosztását. Minden válási folyamat egyedi, de az egyik központi kérdés mindig az, hogy a házasság alatt felhalmozott vagyon hogyan osztható meg méltányosan.
A házastársi vagyonközösség azt jelenti, hogy a házastársak közös vagyonába tartoznak azok a vagyontárgyak, amelyeket a házastársak a vagyonközösség fennállása alatt együtt vagy külön szereznek. Nem tartoznak a közös vagyonba azok a vagyoktárgyak, terhek és tartozások, melyek különvagyonnak minősülnek.
A közös vagyonba beletartoznak aktív és passzív vagyonok:
- Aktív vagyon: az ingatlan(ok), ingóság(ok), járművek, bankszámlákon lévő összegek, valamint egyéb megtakarítások.
- Passzív vagyon: hitelek, tartozások
Azonban nem minden vagyon tartozik a felek közös vagyonába, külön vagyonnak minősül:
- az egyik fél által örökölt vagy egyik fél részére ajándékozott vagyontárgyak,
- egyik fél részére nyújtott ingyenes juttatás
- sérelemért kapott juttatás,
- szellemi tulajdon létrehozóját megillető vagyoni jog.
Házastársi közös vagyon megosztása
Amennyiben nem sikerül megállapodni a vagyonmegosztás részleteiről, érdemes szakértő segítségét kérni.
Amennyiben a felek peren kívüli eljárás keretében nem tudnak megállapodni a közös vagyon megosztásáról, abban az esetben érdemes a bírósághoz fordulni. Mind peres és peren kívüli eljárásban fontos, hogy olyan jogi képviselője legyen, aki megfelelően tájékoztatja Önt a jogairól és lehetőségeiről valamint képviseli Önt a peres és peren kívüli eljárás keretében.
Kérdéses, hogyan történik a házastársi közös vagyon megosztása?
Nem biztos benne, hogy mi számít közös vagyonnak és mi nem?
Ne hagyja, hogy a válás utáni vagyonmegosztás nehézségei tovább terheljék az életét! Forduljon hozzám bizalommal. Ügyvédi irodámban, Szeged belvárosában, kellemes környezetben, előzetes bejelentkezés alapján várom a meglévő és leendő ügyfeleimet.
Jogi tanácsadásra van szüksége?
Amennyiben jogi tanácsadásra szeretne időpontot kérni, kérem töltse ki az alábbi űrlapot. Az üzenetekre 24 órán belül válaszolok.
Tájékoztatom, hogy emailben és telefonon kizárólag általános tájékoztatásra és időpontegyeztetésre van lehetőség.
Részletes tájékoztatást egy-egy ügyről személyes, jogi tanácsadás keretében tudok adni, ahol a megtudott információk alapján
tájékoztatom Önt a legjobb megoldásról.
Jogi tanácsadás távolról
Azok ügyfelek számára, akik külföldön vagy Szegedtől távol tartózkodnak, és nincs lehetőségük, hogy a szegedi irodámba eljöjjenek, Skype, Viber illetve Whatsapp kapcsolaton keresztül is lehetőség van jogi tanácsadást kérni.
Ilyen esetekben egy díjbekérőt küldök ki, és amint az összeg beérkezik egyeztetünk az időpontról.